Pielgrzymka Maj 2023

Kotlina Kłodzka, Czechy, Słowacja, Austria.

termin: 29.05-03.06.2023 (poniedziałek – sobota)         

 

1. dzień: wyjazd z Nowej Soli o godzinie 07.00 (zbiórka 06.45). Przejazd do Wrocławia, pobyt rozpoczniemy od zobaczenia Panoramy Racławickiej, jednego z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Następnie rozpoczniemy zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem: spacer po Starym Mieście – zwiedzimy Ratusz – perłę wrocławskich zabytków, późnogotycki, jeden z najpiękniejszych w Europie oraz Uniwersytet Wrocławski z zewnątrz, następnie przejście do najstarszej części miasta na Ostrów Tumski, zwiedzanie gotyckiej katedry św. Jana Chrzciciela z XII i XIV wieku. Przejazd do Dusznik-Zdroju na nocleg, zakwaterowanie, obiadokolacja. Po całodziennym zwiedzaniu, czeka na nas relaks. Do dyspozycji grupy jest strefa SPA w hotelu, proszę zabrać klapki i ręcznik.

2. dzień: śniadanie, wyjazd na Szlak Maryjny Dolnego Śląska: Bardo Śląskie – Miasto Cudów… W centrum ulokowana jest barokowa bazylika z Cudowną Figurą Matki Bożej Bardzkiej Strażniczki Wiary. Następnie przejazd do Wambierzyc – Śląska Jeruzalem – najważniejszy ośrodek pielgrzymkowy Dolnego Śląska, Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny z początku XVII wieku. We wnętrzu wykonana z drewna lipowego Figurka Matki Bożej Królowej Rodzin, datowana na XIV wiek. Kalwarią Wambierzycką – łącznie to ponad 100 kaplic, kapliczek i 12 bram…Ruchoma szopka w Wambierzycach – najstarsza w Polsce! Pierwsze figurki pochodzą z 1850 roku, rozbudowa szopki trwała prawie 80 lat, obecnie całość liczy ponad 800 figurek poruszanych mechanizmami zegarmistrzowskimi. Spacer z przewodnikiem po Kłodzku; Most gotycki na Młynówce, nazywany „Mały most Karola z Pragi”, neorenesansowy Ratusz, Kłodzki rynek, Kolumna wotywna, Kolegiata wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kamienna późnogotycka budowla jest perłą w koronie Ziemi Kłodzkiej. Spacer po parku w Dusznikach-Zdroju do Dworku Chopina. Powrót na nocleg, obiadokolacja.

3. dzień: śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Velehradu, który jest najważniejszym miejscem pielgrzymkowym w Republice Czeskiej. Miejsce to jest związane z patronami Europy – św. Cyrylem i św. Metodym. Bazylika w Velehradzie otrzymała od św. Jana Pawła II w roku 1985 "złotą różę" – cenny dar, którym mogą poszczycić się nieliczne sanktuaria na świecie; zwiedzanie bazyliki. Wyjazd do Cejkowic, historia miasta związana jest z Zakonem Templariuszy, którzy przenieśli tu ze sobą, uprawę winorośli. Pobudowali piwnice w XIII w, które jak głosi legenda winne być tak szerokie, aby mógł przejechać rycerz na koniu czy wóz z beczkami. Zwiedzanie piwnic zakończymy degustacją 4 win z piwnic Templariuszy. Istnieje możliwość zakupu wina. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

4. dzień: śniadanie, wyjazd do Austrii. Pobyt rozpoczniemy od wjazdu na wzgórze Khalemberg, skąd Król Polski Jan III Sobieski, ruszył na odsiecz Wiedniowi w 1683r. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Zwiedzanie Wiednia rozpoczniemy od objazdu miasta wokół Ringu: secesja wiedeńska, Pałac Hofburg, Budowle Hundertwassera, Graben, Katedra św. Stefana, Opera Wiedeńska, Przejazd pod Belweder, spacer po mieście. Czas wolny. Powrót na nocleg, obiadokolacja.

5. dzień: śniadanie, przejazd do Bratysławy, stolicy Słowacji, zwiedzanie miasta z przewodnikiem, zobaczymy m.in. Katedrę św. Marcina, Bramę Michalską, pałace Palfich i de Pauliho, rynek, ratusz, kościół franciszkański, operę oraz podziwiać będziemy panoramę miasta z zamku królewskiego. Powrót na nocleg, obiadokolacja.

6. dzień: śniadanie, wykwaterowanie, przejazd do Ołomuńca, zwiedzanie jednego z najstarszych miast na Morawach. Zobaczymy między innymi: Ratusz, Fontannę Ariona, Pałac Edelmana, Zegar Ratuszowy – twórcą zegara był mistrz Hanusz, ten sam, który stworzył zegar Orloj w Pradze, Fontannę Cezara – Morawianie są przekonani, że miasto zostało założone przez Juliusza Cezara, Kolumnę Morowa wpisana na listę UNESCO, Katedrę – jedną z trzech najważniejszych w Czechach (po praskiej i brneńskiej). Wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Nowej Soli w godzinach wieczornych.

 

o. Mirosław Dudzis

BRACIA MNIEJSI KAPUCYNI POSŁUGUJĄCY W TEJ PARAFII SERDECZNIE DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM PARAFIANOM I SYMPATYKOM ZA WSPARCIE DUCHOWE I MATERIALNE, ZA WSZELKIE OFIARY „TACY NIEDZIELNEJ” WPŁACANE NA NASZE KONTO PARAFIALNE LUB SKŁADANE DO SKARBONY W KOŚCIELE. 

Bóg zapłać!

Nasz adres

  • Parafia św. Antoniego - Bracia Kapucyni
  • ul. Piłsudskiego 14, 67-100 Nowa Sól
  • tel. dom zakonny 514 968 909; kancelaria parafialna 507 394 085
  • e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • numer konta: 14 1240 6843 1111 0010 3847 9710

Dziękujemy

  • Za wszelką pomoc duchową i materialną z serca dziękujemy. Codziennie modlimy się za tych, którzy nam dobrze czynią. Ponadto każdy brat kapłan raz w miesiącu sprawuje mszę świętą w intencji dobrodziejów.
    Bóg zapłać Wam za wszelkie dobro!

Modlitwa za dobrodziejów

  • Racz, Panie, nagrodzić życiem wiecznym wszystkich, którzy nam dobrze czynią dla imienia Twego. Amen.
Top
Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień cookies w przeglądarce. Więcej szczegółów…